Xiaomi 12T Pro

PRODUKT I RI

64,490 L

Çdo moment i çmuar në jetë meriton pamjen më të mirë – pavarësisht nëse është në lëvizje apo i palëvizshëm, i ndritshëm apo i errët. Ne jemi gati për t’i bërë momentet mega, dhe po ashtu edhe ju. Ky dizajn krenohet me lulëzimin premium të smartfonit tonë kryesor me teknologjinë më të avancuar të mbështjellë me një trup të lëmuar dhe mat me prekje që përmban një sensor imazhi 200 MP dhe një efekt metalik të veçantë dhe të fortë rreth kamerës.

Ka stok

Mund t’ju pëlqejnë edhe…

Black

Processor

Snapdragon® 8+ Gen 1

4nm power-efficient manufacturing process

Up to 3.2GHz, with Armv9 Cortex-X2 technology

CPU:

1x Prime core (X2-based), 3.2GHz

3x Gold cores (A710-based), 2.75GHz

4x Sliver cores (A510-based), 2.0GHz

GPU: Qualcomm® Adreno™ GPU

7th Gen Qualcomm® AI Engine

Storage & RAM

8GB+128GB | 8GB+256GB | 12GB+256GB

LPDDR5 RAM + UFS 3.1 storage

Dimensions

Height: 163.1mm

Width: 75.9mm

Thickness: 8.6mm

Weight: 205g

Display

6.67” AMOLED DotDisplay

20:9, 2712×1220

446 ppi

Refresh rate: 120Hz

Touch sampling rate: Up to 480Hz

AdaptiveSync display: 30Hz/60Hz/90Hz/120Hz

Contrast ratio: 5,000,000:1

Over 68 billion colors

Color gamut: DCI-P3

Brightness: 500 nits (typ) 900 nits peak brightness

4096 level brightness adjustment

HDR10+

Dolby Vision®

Corning®Gorilla®Glass 5

Supports Adaptive HDR

Supports True Display

Supports Adaptive reading mode

Supports Sunlight mode

SGS Low Visual Fatigue Certification

360° ambient light sensors

Rear Camera

200MP+8MP+2MP triple camera

200MP wide angle camera

0.64μm, 1.28μm 4-in-1 pixel size, 2.56 μm 16-in-1 Super Pixel

1 /1.22″ sensor size

f/1.69

OIS

AF

8P lens

8MP ultra-wide angle camera

120° FOV

f/2.2

2MP macro camera

f/2.4

Rear camera photography features

Xiaomi ProCut

Xiaomi ProFocus (Motion tracking focus/Motion capture)

Ultra burst

Long exposure mode with six effects (Moving crowd, Oil painting, Neon trails, Light painting, Starry sky, Star trails)

Photo clones

Timed burst

Photo filters

Night mode(wide)

50MP Ultra-HD mode

200MP Ultra-HD mode

Document mode

AI camera

Google lens

Movie frame

Pro mode

Image format captured: HEIF and JPEG

HDR

RAW mode

Face recognition

AI distortion correction (Ultra wide)

Rear camera video features

Xiaomi ProFocus (Motion tracking focus)

Ultra Night Video

One-click AI Cinema: Magic Zoom, Slow Shutter,Time Freeze, Night Time-lapse, Parallel World, Freeze frame video

HDR Video

HDR10+ Video

Pro Time-lapse

Vlog mode

Dual video

Video editing

Video pro mode

Video log format

Slow motion video: 120 fps, 240 fps, 480 fps, 960 fps, 1920 fps

Rear camera video recording

8K 7680×4320 at 24fps

4K 3840×2160 at 60fps

4K 3840×2160 at 30fps

1080p 1920×1080 at 60fps

1080p 1920×1080 at 30fps

720p 1280×720 at 30fps

Front Camera

20MP in-display selfie camera

f/2.24

Front camera photography features

Timed burst

AI Beautify

AI portrait mode with bokeh and depth control

HDR

Panorama selfies

Front camera video features

Video HDR

AI portrait video

Time-lapse selfie

Front camera video recording

1080p 1920×1080 at 60fps

1080p 1920×1080 at 30fps

720p 1280×720 at 30fps

Slow motion video: 120fps, 720p

Battery & Charging

5000mAh battery (typ)

Supports 120W wired turbo charging

19mins to 100%

Inbox 120W charger

USB type-c

Xiaomi AdaptiveCharge

Cooling system

Liquid cooling system (Super big Vapor chamber+ Multilayer graphite sheets+Boron Nitride film)

Security

In-screen fingerprint sensorAI Face Unlock

NFC

Yes

Network & Connectivity

Dual SIM (nano SIM + eSIM and nano SIM + nano SIM)

*Use of eSIM requires a wireless service plan. This service plan may be subject to certain restrictions of use on switching service providers and roaming (even after contract expiration). eSIM availability may vary depending on country/region and carrier (https://www.mi.com/global/support/esim). For more details, please contact your carrier for more information.

Network bands:

5G: Supports NSA + SA

5G: n1/n3/n5/n7/n8/n20/n28/n38/n40/n41/n66/n77/n78/n75

4G: LTE FDD: B1/2/3/4/5/7/8/12/13/17/18/19/20/25/26/28/32/66

4G: LTE TDD: B38/39/40/41/42/483G: WCDMA: B1/2/4/5/6/8/19

2G: GSM: 850 900 1800 1900 MHz

Supports 4×4 MIMO

*5G connectivity may vary based on region availability and local operator support.

Wireless Networks

Wi-Fi 6

Supported protocols: Wi-Fi 4, Wi-Fi 5,Wi-Fi 6 and 802.11a/b/g

Supports 2.4GHz/5GHz Wi-Fi

Supports 2×2 MIMO, 8X8 Sounding for MU-MIMO, WiFi Direct

Bluetooth 5.2

Supports AAC/LDAC/LHDC

Navigation & Positioning

GPS: L1+L5

Galileo: E1+E5a | Glonass: G1 | Beidou | NavIC: L5

A-GNSS supplementary positioning | Wireless network | Data network | SAP

Audio

Dual speakers

Dolby Atmos®

SOUND BY Harman Kardon

Audio playback

Supports audio formats such as MP3, FLAC, APE, AAC, OGG, WAV, AMR, AWB

Hi-Res Audio Wireless and Hi-Res Audio certification

Video playback

MP4 | MKV| 3GP

Supports HDR display when playing HDR10, HDR10+, Dolby Vision video content

Sensors

Proximity sensor | 360° Ambient light sensor | Accelerometer | Electronic compass | Gyroscope | Color temperature sensor | IR Blaster| Flicker sensor

Vibration motor

X-axis liner vibration motor

Operating System

MIUI 13, Android 12

Informacion mbi Paketimin

Xiaomi 12T Pro/Adapter/USB Type-C Cable/SIM Eject Tool/Protective Case/Quick Start Guide

Garancia e Produktit

Produkti ka 2 vjet garanci.
Servisi i autorizuar: Mi.al

Vlerësimet

Nuk ka asnjë vlerësim.

Behuni i pari te lini një vlerësim