Xiaomi 14 Ultra

104,990 L

Xiaomi 14 Ultra është një smartphone i njohur për sistemin e tij të jashtëzakonshëm të kamerës, që përmban një lente optike Leica Summilux me një sensor 1 inç, një hapje të ndryshueshme dhe një konfigurim me katër kamera që ofron gjashtë gjatësi fokale. Ekrani i tij gjithëpërfshirës jep pamje mahnitëse me rezolucion WQHD+ dhe një shkëlqim maksimal prej 3000 nits. Mundësuar nga Snapdragon 8 Gen 3, ai ofron një rritje të konsiderueshme në performancën e CPU, GPU dhe AI, ndërsa një sistem ftohës i dedikuar siguron menaxhim optimal termik. Me aftësi të avancuara video si regjistrimi 8K dhe tingulli rrethues, plus karikim të shpejtë, Wi-Fi 7 dhe rezistencë ndaj ujit IP68, Xiaomi 14 Ultra është projektuar për të shkëlqyer si në fotografi, ashtu edhe në performancën e përgjithshme, duke e bërë atë një zgjedhje të shkëlqyer.

Ka stok

Mund t’ju pëlqejnë edhe…

Ofertë!
- 13%
 
Kurse 500 L
3,490 L
Ofertë!
- 29%
 
Kurse 5,200 L
12,490 L
Black
Processor

Snapdragon® 8 Gen 3 Mobile Platform

4nm power-efficient manufacturing process

CPU:

1x Prime core (X4-based), up to 3.3GHz

3x Performance cores (A720-based), up to 3.2GHz

2x Performance cores (A720-based), up to 3.0GHz

2x Efficiency cores (A520-based), up to 2.3GHz

GPU: Qualcomm® Adreno™ GPU

 

Storage & RAM

16GB + 512GB

LPDDR5X 8533Mbps RAM + UFS 4.0 storage

 

Dimensions

Height: 161.4mm

Width: 75.3mm

Thickness: 9.20mm

Weight: 219.8g

*Data tested in Xiaomi Internal Labs, actual results may vary.

Display

All Around Liquid Display

WQHD+ 6.73″ AMOLED

3200 x 1440, 522 ppi

LTPO, AdaptiveSync Pro

Refresh rate: dynamic 1-120Hz

Touch sampling rate: up to 240Hz

OLED materials type: Xiaomi-custom C8 display panel

Brightness: HBM 1000 nits (typ), 3000 nits peak brightness

Pro HDR display, support UltraHDR

Dolby Vision®

HDR10+

68 billion colors

Color gamut: DCI-P3

TrueColor display

Adaptive colors

Original color PRO

Adaptive reading mode

Sunlight mode

DC dimming / 1920Hz PWM dimming.

TÜV Rheinland Low Blue Light (Hardware Solution) Certified

TÜV Rheinland Flicker Free Certified

TÜV Rheinland Circadian Friendly Certified

Xiaomi Shield Glass

 

Rear Camera

Leica professional optical lens

LEICA VARIO-SUMMILUX 1:1.63-2.5/12-120 ASPH.

 

Leica main camera

LYT-900

50MP

3.2μm 4-in-1 Super Pixel

23mm equivalent focal length

f/1.63-f/4.0 stepless variable aperture

OIS

ALD

1” sensor size

8P lens

AF

 

Leica 75mm floating telephoto camera

50MP

f/1.8

75mm equivalent focal length

OIS

Floating telephoto lens

Support 10cm macro photography

IMX858

6P lens

AF

 

Leica 120mm periscope camera

50MP

f/2.5

120mm equivalent focal length

OIS

Support 30cm macro photography

IMX858

AF

 

Leica 12mm ultra-wide camera

50MP

122° FOV

12mm equivalent focal length

f/1.8

Support 5cm macro photography

IMX858

7P lens

AF

 

Rear camera photography features

Two photographic styles (Leica Authentic Look, Leica Vibrant Look)

Leica Authentic Look

Leica Vibrant Look

Leica filters

Leica classic shutter sound

Fastshot (23mm/28mm/35mm/50mm/85mm/135mm)

Leica Watermark

Portrait mode (23mm/35mm/50mm/75mm)

Two portrait styles (Master Portrait, Leica Portrait)

Master-lens system (35mm Black and white lens, 50mm Swirly bokeh lens, 75mm Portrait lens and 90mm Soft focus lens)

Portrait Night mode

Xiaomi ProFocus (Motion tracking focus / Eye tracking focus / Motion capture)

Lightning Burst

Night mode (wide/ultra wide/telephoto/periscope)

Digital zoom up to 120x

HDR

50MP mode (wide/ultra wide/telephoto/periscope)

Supermoon

Panorama

Documents

Long exposure

Pro mode

Image formats captured: DNG, HEIF, JPEG

UltraRAW: 16-bit

RAW mode

 

Rear camera video features

MasterCinema

Movie mode

Director mode

Xiaomi ProFocus (Motion tracking focus)

Short film

Video pro mode

Video log format

ShootSteady

Pro Time-lapse

 

Rear camera video recording

Video recording with Dolby Vision up to 4K at 60 fps

HDR video recording up to 4K at 30fps

8K (7680×4320) video recording at 30fps

4K (3840×2160) video recording at 24 fps, 30 fps, or 60 fps, or 120 fps

1080p (1920×1080) HD video recording at 30 fps, or 60 fps

720p (1280×720) HD video recording at 30 fps

Ultra Night Video up to 4K at 24fps

Slow motion video:
Main camera support:
720p 120fps, 240fps, 480fps, 960fps, 1920fps
1080p 120fps, 240fps, 480fps, 960fps, 1920fps

Ultra wide/telephoto/periscope camera support:
720p 120fps, 240fps, 960fps
1080p 120fps, 240fps, 960fps

Front camera

32MP in-display selfie camera

f/2.0

1/3.14” sensor size

90° FOV

 

Front camera photography features

Dynamic Framing (0.8x, 1x)

Night mode

HDR

Portrait mode with bokeh and depth control

Palm Shutter

Timed burst

Movie frame

Selfie timer

Screen softlight

 

Front camera video features

Slow motion selfie

Video teleprompter

Time-lapse selfie

Movie frame

EIS Video stabilization

 

Front camera video recording

HDR video recording with Dolby Vision up to 4K at 30 fps

4K (3840×2160) video recording at 30 fps, or 60 fps

1080p (1920×1080) HD video recording at 30 fps, or 60 fps

720p (1280×720) HD video recording at 30 fps

 

Battery & Charging

5000mAh (typ) battery

Xiaomi Surge Battery Management system

Xiaomi Surge charging chipset

Xiaomi Surge battery management chipset

90W HyperCharge*

33mins to 100% (Boost mode)

80W wireless HyperCharge*

46mins to 100% (Boost mode)

*Wireless chargers are sold separately.

*Charging data tested in Xiaomi Internal Labs, actual results may vary.

Reverse wireless charging

USB-C 3.2 Gen 2

Cooling system

Xiaomi Dual-Channel IceLoop System

Security

In-screen fingerprint sensor

AI Face Unlock

NFC

Yes

Network & Connectivity

Dual SIM (nano SIM + nano SIM)

5G NR: n1/2/3/5/7/8/20/28/38/40/41/48/66*/77/78/79

4G: LTE FDD: 1/2/3/4/5/7/8/18/19/20/26/28/66*

4G: LTE TDD: 38/40/41/42/48

3G: WCDMA: 1/2/4/5/6/8/19

2G: GSM: 2/3/5/8

*B66/N66 NarrowBand, UL:1710-1780, DL:2110-2180.

Supports 4×4 MIMO

 

Wireless Networks

Xiaomi Surge T1 Tuner

Wi-Fi 7 capability

Qualcomm® FastConnect™ 7800 Mobile Connectivity System

High band Simultaneous

Supports 2×2 MIMO, 8×8 Sounding for MU-MIMO, WiFi Direct

Multi-Link Operation

Bluetooth 5.4, Dual-Bluetooth

Supports SBC/AAC/AptX/AptX HD/AptX Adaptive/LDAC/LHDC 5.0

 

Navigation

GPS: L1+L5

Galileo: E1+E5a | GLONASS: G1 | Beidou | NavIC: L5

A-GPS supplementary positioning | Electronic compass | Wireless network | Data network| SAP

Audio

Stereo speakers

4-MIC Array

Dolby Atmos®

 

Audio playback

Supports audio formats such as MP3, FLAC, APE, AAC, OGG, WAV, AMR, AWB

Hi-Res & Hi-Res Audio Wireless certification

Video playback

MP4丨MKV丨WEBM丨3GP

Supports HDR display when playing HDR10, HDR10+, Dolby Vision video content

Sensors

Proximity sensor | Ambient light sensor | Accelerometer | Gyroscope | Electronic compass | IR blaster | Barometer | Flicker sensor | X-axis linear vibration motor | Laser autofocus

Operating System

Xiaomi HyperOS

Informacion mbi Paketimin

Mobile Phone/Adapter/USB Type-C Cable/SIM Eject Tool/Protective Case/Quick Start Guide and Warranty Card/Safety Information

Garancia e Produktit

Produkti ka 2 vjet garanci.
Servisi i autorizuar: Mi.al

Vlerësimet

Nuk ka asnjë vlerësim.

Behuni i pari te lini një vlerësim