Xiaomi 14

79,990 L

Xiaomi 14 është një smartphone i njohur për sistemin e tij të jashtëzakonshëm të kamerës, që përmban një lente optike Leica Summilux, një hapje të ndryshueshme dhe një konfigurim me katër kamera që ofron gjashtë gjatësi fokale. Ekrani i tij gjithëpërfshirës jep pamje mahnitëse me rezolucion të lartë dhe një shkëlqim maksimal prej 3000 nits. Mundësuar nga Snapdragon 8 Gen 3, ai ofron një rritje të konsiderueshme në performancën e CPU, GPU dhe AI, ndërsa një sistem ftohës i dedikuar siguron menaxhim optimal termik. Me aftësi të avancuara video si regjistrimi 8K dhe tingulli rrethues, plus karikim të shpejtë, Wi-Fi 7 dhe rezistencë ndaj ujit IP68, Xiaomi 14 është projektuar për të shkëlqyer si në fotografi, ashtu edhe në performancën e përgjithshme, duke e bërë atë një zgjedhje të shkëlqyer.

Ka stok

Mund t’ju pëlqejnë edhe…

Ofertë!
- 13%
 
Kurse 500 L
3,490 L
Ofertë!
- 29%
 
Kurse 5,200 L
12,490 L
Black
Processor

Snapdragon® 8 Gen 3 Mobile Platform

4nm power-efficient manufacturing process

CPU:

1x Prime core (X4-based), up to 3.3GHz

3x Performance cores (A720-based), up to 3.2GHz

2x Performance cores (A720-based), up to 3.0GHz

2x Efficiency cores (A520-based), up to 2.3GHz

GPU: Qualcomm® Adreno™ GPU

 

Storage & RAM

12GB + 512GB

LPDDR5X 8533Mbps RAM + UFS 4.0 storage

 

Dimensions

Height: 152.8mm

Width: 71.5mm

Thickness: 8.20mm

Weight: 193g

*Data tested in Xiaomi Internal Labs, actual results may vary.

Display

1.5K 6.36″ AMOLED

2670 x 1200, 460 ppi

LTPO, AdaptiveSync Pro

Refresh rate: dynamic 1-120Hz

Touch sampling rate: up to 240Hz

OLED materials type: Xiaomi-custom C8 display panel

Brightness: HBM 1000 nits (typ), 3000 nits peak brightness

Pro HDR display, support UltraHDR

Dolby Vision®

HDR10+

68 billion colors

Color gamut: DCI-P3

TrueColor display

Adaptive colors

Original color PRO

Reading mode

DC dimming

TÜV Rheinland Low Blue Light (Hardware Solution) Certified

TÜV Rheinland Flicker Free Certified

TÜV Rheinland Circadian Friendly Certified

 

Rear Camera

Leica professional optical lens

LEICA VARIO-SUMMILUX 1:1.6-2.2/14-75 ASPH.

 

Leica main camera

Light Fusion 900 image sensor

50MP

2.4μm 4-in-1 Super Pixel

23mm equivalent focal length

f/1.6

OIS

ALD

1/1.31” sensor size

7P lens

AF

 

Leica 75mm floating telephoto camera

*32MP actual pixels (Photo mode); 50MP total pixels (Portrait mode). Actual megapixels used in photo and video may vary based on different modes.

f/2.0

75mm equivalent focal length

OIS

Floating telephoto lens

Support 10cm macro photography

6P lens

AF

 

Leica ultra-wide camera

50MP

115° FOV

14mm equivalent focal length

f/2.2

6P lens

 

Rear camera photography features

Two photographic styles (Leica Authentic Look, Leica Vibrant Look)

Leica Authentic Look

Leica Vibrant Look

Leica filters

Leica classic shutter sound

Leica Watermark

Master-lens system

35mm Black and white lens

50mm Swirly bokeh lens

75mm Portrait lens

90mm Soft focus lens

 

Xiaomi Imaging Engine

Xiaomi ProFocus (Motion tracking focus/Eye tracking focus/Motion capture)

Lightning Burst

Night mode (wide/ultra wide/telephoto)

Portrait Night mode

Digital zoom up to 60x

HDR

50MP mode (wide/ultra wide/telephoto)

AI watermark

Supermoon

Panorama

Documents

Long exposure

Pro mode

Image formats captured: DNG,HEIF,JPEG

RAW mode

 

Rear camera video features

MasterCinema

Movie mode

Director mode

HDR video recording with Dolby Vision

Xiaomi ProFocus (Motion tracking focus)

Short film

Video pro mode

Video log format

ShootSteady

Pro Time-lapse

Slow motion video

 

Rear camera video recording

Video recording with Dolby Vision up to 4K at 60 fps

HDR video recording up to 4K at 30fps

8K (7680×4320) video recording at 24fps

4K (3840×2160) video recording at 24 fps, 30 fps, or 60 fps

1080p (1920×1080) FHD video recording at 30 fps, or 60 fps

720p (1280×720) HD video recording at 30 fps

Ultra Night Video up to 4K at 24fps

Slow motion video:
Main camera support:
720p 120fps, 240fps, 480fps, 960fps, 1920fps
1080p 120fps, 240fps, 480fps, 960fps

Front camera

32MP in-display selfie camera

f/2.0

0.7μm pixel size

89.6° FOV

5P lens

 

Front camera photography features

Dynamic Framing (0.8x, 1x)

Night mode

HDR

Portrait mode with bokeh and depth control

Palm Shutter

Timed burst

Movie frame

Selfie timer

 

Front camera video features

Slow motion selfie

Video teleprompter

Time-lapse selfie

Movie frame

 

Front camera video recording

HDR video recording with Dolby Vision up to 1080p at 30 fps

4K (3840×2160) video recording at 30 fps, or 60 fps

1080p (1920×1080) FHD video recording at 30 fps, or 60 fps

720p (1280×720) HD video recording at 30 fps

 

Battery & Charging

4610mAh (typ) battery

Xiaomi Surge Battery Management system

Xiaomi Surge charging chipset

Xiaomi Surge battery management chipset

90W HyperCharge*

31mins to 100% (Boost mode)

50W wireless HyperCharge*

46mins to 100% (Boost mode)

*Wireless chargers are sold separately.

*Charging data tested in Xiaomi Internal Labs, actual results may vary.

Reverse wireless charging

USB-C 3.2 Gen 1

Cooling system

Xiaomi Dual-Channel IceLoop System

Security

In-screen fingerprint sensor

AI Face Unlock

NFC

Yes

Network & Connectivity

Dual SIM (nano SIM + nano SIM)

5G NR: n1/2/3/5/7/8/20/28/38/40/41/48/66*/77/78/79

4G: LTE FDD: B1/2/3/4/5/7/8/18/19/20/26/28/66*

4G: LTE TDD: B38/40/41/42/48

3G: UMTS: B1/2/4/5/6/8/19

2G: GSM: B2/3/5/8

Supports 4×4 MIMO

 

Wireless Networks

Wi-Fi 7 capability

Qualcomm® FastConnect™ 7800 Mobile Connectivity System

High band Simultaneous

Supports 2×2 MIMO, 8×8 Sounding for MU-MIMO, WiFi Direct

Multi-Link Operation

Bluetooth 5.4, Dual-Bluetooth

Supports SBC/AAC/AptX/AptX HD/AptX Adaptive/LDAC/LHDC 5.0

 

Navigation

GPS: L1+L5

Galileo: E1+E5a | GLONASS: G1 | Beidou | NavIC: L5

A-GPS supplementary positioning | Electronic compass | Wireless network | Data network| SAP

Audio

Stereo speakers

4-MIC Array

Dolby Atmos®

 

Audio playback

Supports audio formats such as MP3, FLAC, APE, AAC, OGG, WAV, AMR, AWB

Hi-Res & Hi-Res Audio Wireless certification

Video playback

MP4丨MKV丨WEBM丨3GP

Supports HDR display when playing HDR10, HDR10+, Dolby Vision video content

Sensors

Proximity sensor | Ambient light sensor | Accelerometer | Gyroscope | Electronic compass | IR blaster | Barometer | Flicker sensor | X-axis linear vibration motor

Operating System

Xiaomi HyperOS

Informacion mbi Paketimin

Mobile Phone/Adapter/USB Type-C Cable/Protective Case/Quick Start Guide and Warranty Card/SIM Eject Tool/Safety Information

Garancia e Produktit

Produkti ka 2 vjet garanci.
Servisi i autorizuar: Mi.al

Vlerësimet

Nuk ka asnjë vlerësim.

Behuni i pari te lini një vlerësim