Xiaomi 12

Ofertë!

59,990 L

Kurse 5,000 L

Elegancë dhe delikatesë. Me peshë 180 g dhe vetëm 69,9 mm gjerësi, Xiaomi 12 është i këndshëm dhe shumë i lehtë në përdorim. Sipërfaqja është e lakuar në mënyrë simetrike në skajet e përparme dhe të pasme.  Suporton karikimin ultra të shpejtë 67W, kështu smartfoni juaj do të karikohet plotësisht në vetëm 39 minuta. Kamera kryesore prej 50MP-el bën të mundur shkrepje fotosh profesionale me fokus dhe ndriçim në atë që vërtetë dëshironi të kapni.

Choose according to the configuration you want:
Color
Storage & RAM

Blue
Purple
Gray
Storage & RAM

8GB + 128GB, 8GB + 256GB, 12GB+256GB

LPDDR5 RAM + UFS 3.1 storage

*Available storage and RAM are less than the total memory due to storage of the operating system and software pre-installed on the device.

Dimensions

Height: 152.7mm

Width: 69.9mm

Thickness: 8.16mm

Weight: 180g

*Data provided by internal laboratories. Industry measurment methods may vary, and therefore actual results may differ.

Display

FHD+ 6.28″ AMOLED DotDisplay

20:9, 2400 x 1080

419 ppi

Refresh rate: 120Hz

Touch sampling rate: up to 480Hz

Over 68 billion colors

Color gamut: DCI-P3

TrueColor display: JNCD≈0.61, Delta E≈0.59

Contrast ratio: 5,000,000 : 1

HDR10+

Dobly Vision®

Corning® Gorilla® Glass Victus®

360° ambient light sensor

DisplayMate A+

Processor

Snapdragon® 8 Gen 1

4nm power-efficient manufacturing process

CPU:

1x Prime core (X2-based), 3.0GHz

3x Gold cores (A710-based), 2.5GHz

4x Silver cores (A510-based), 1.8GHz

GPU: Qualcomm® Adreno™ GPU

7th Gen Qualcomm® AI Engine

Rear Camera

50MP wide angle camera

1/1.56” sensor size

1.0μm pixel size, 2μm 4-in-1 Super Pixel

f/1.88

OIS

13MP ultra-wide angle camera

123° FOV

f/2.4

5MP telemacro camera

f/2.4

AF (3cm-7cm)

Rear camera photography features

Xiaomi ProFocus (Motion tracking focus / Eye tracking focus / Motion capture )

Long exposure mode with six effects (Moving crowd, Oil painting, Neon trails, Light painting, Starry sky, Star trails)

Photo clones

Timed burst

Photo filters

Night mode (wide/ultra wide)

50MP mode

Document mode

AI camera

Google Lens

Movie frame

Rear camera video features

Xiaomi ProFocus (Motion tracking focus)

Ultra Night Video

One-click AI cinema : Magic Zoom, Slow Shutter, Time Freeze, Night Time-lapse, Parallel World, Freeze Frame Video

HDR Video

HDR10+ Video

Pro Time-lapse

Vlog mode

Dual video (Selfie camera + main camera)

Video editing

Video pro mode

Video log format

Slow motion video: 120fps, 240fps, 480fps, 960fps, 1920fps

Rear video recording

8K 7680×4320 at 24fps

4K 3840×2160 at 60fps

4K 3840×2160 at 30fps

1080p 1920×1080 at 60fps

1080p 1920×1080 at 30fps

720p 1280×720 at 30fps

Front camera

32MP in-display selfie camera

f/2.45

Front camera photography features

Selfie Night mode

Timed burst

AI Beautify

AI portrait mode with bokeh and depth control

HDR

Panorama selfies

Front camera video features

Video HDR

Dual video (Wide, Selfie)

AI portrait video

Time-lapse selfie

Front camera video recording

1080p 1920×1080 at 60fps

1080p 1920×1080 at 30fps

720p 1280×720 at 30fps

Slow motion video: 120fps, 720p

Battery & Charging

4500mAh (typ) battery

67W wired turbo charging

50W wireless turbo charging

10W reverse wireless charging

Inbox 67W charger

USB type-c

Xiaomi Adaptive Charge

Cooling system
LiquidCool Technology (Super big VC + Multilayer graphite sheets+BN film)
Security&Authentication
In-screen fingerprint sensor
AI face unlock
NFC

Supports Google Pay

*Availability varies between markets

Network & Connectivity

Dual SIM

Network bands:

Supports 5G* / 4G / 3G/ 2G

5G: Supports NSA + SA

5G: n1/n3/n5/n7/n8/n20/n28/n38/n40/n41/n66/n77/n78/n79

4G: LTE FDD: B1/2/3/4/5/7/8/12/13/17/18/19/20/25/26/28/32/66

4G: LTE TDD: B38/39/40/41/42/48

3G: WCDMA: B1/2/4/5/6/8/19

2G: GSM: 850 900 1800 1900 MHz

Supports 4×4 MIMO

*Dual SIM availability may vary by region.

*5G connectivity may vary based on regional availability and local operator support.

Wireless Networks

Bluetooth 5.2

Wi-Fi 6 / Wi-Fi 6E

* Wi-Fi 6E connectivity may vary based on region availability and local network support. The function may be added via OTA when and where applicable.

Navigation & Positioning

GPS: L1+L5

Galileo: E1+E5a | GLONASS: G1 | Beidou| NavIC: L5

A-GPS supplementary positioning | Electronic compass | Wireless network | Data network| SAP

Vibration motor
X-axis linear vibration motor
Audio

Dual speakers

Dolby Atmos®

SOUND BY Harman Kardon

Sensors
Proximity sensor | Ambient light sensor | Accelerometer | Gyroscope | Electronic compass | Linear motor | IR blaster | Flicker sensor
Operating System
MIUI 13, android 12
Package Contents
Xiaomi 12 / Adapter / USB Type-C Cable / SIM Eject Tool / Protective Case / Quick Start Guide /Warranty Card

Informacion mbi Paketimin

1 x Xiaomi 12
1 x Adapter 
1 x USB Type-C Cable
1 x SIM Eject Tool
1 x Protective Case
1 x Quick Start Guide 

Garancia e Produktit

Produkti ka 2 vjet garanci.
Servisi i autorizuar: Mi.al

Vlerësimet

Nuk ka asnjë vlerësim.

Behuni i pari te lini një vlerësim